İDATA Ankara

İDATA Ankara Yetkili Vize Başvuru Merkezi

İdata Ankara ofisinden Almanya vize başvurusu yapmak için için öncelikle randevu talebinde bulunmanız gerekmektedir. Randevunuzu tarafımızca nasıl alınacağı konusunda bu sayfada gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Randevunuz oluşturulduktan sonra yine bu sayfada yer alan gerekli evraklar listesini hazırlamanız ve başvuru gününden önce kargo ile bize ulaştırmanız gerekmektedir. Dilerseniz evraklarınızı elden teslim edebilirsiniz.

Ayrıca “Almanya konsolosluk randevusu oluşturma” hizmetlerimizin arasında yer almaktadır. Bunlar başlıca;

 • Aile Birleşimi
 • Oturum Belgesi Yenileme
 • Çalışma Vizesi
 • Alman Pasaport Kimlik İşlemleri
 • Erasmus

Hemen telefonla randevu almak için 0312 911 22 06 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İDATA Ankara İçin Kolayca Randevu Alın

İDATA Ankara Ücretsiz Online Randevu Formu

Hemen online olarak ücretsiz randevu talebinde bulunun.

İdata ofisi Ankara şubesinde vize hizmetleri ve profesyonel danışmanlıkların yanı sıra ek hizmetler sunulmaktadır. Bunlar;

 • Biometrik fotoğraf çekimi,
 • Kargo ile pasaport teslimatı,
 • Fotokopi çekimi ve faks
 • Vize başvuru formu doldurma

hizmetleri olarak belirlenmektedir. İdata randevu ücreti, koordinasyon bedeli olarak tahsil edilmektedir. Vize ücretine ek olarak; VIS’li 24.77 €, parmak izi dahil ücret 26,77 €’dur. Çocuklar için 12 yaşa kadar; 12.38 € İdata koordinasyon ücreti tahsil edilmektedir. Vip ücretler 75€ yetişkin, 35€ çocuk olarak belirlenmiştir.

https://www.idata.com.tr/de/tr/p/basvuru-ofisleri-de

İDATA Ankara İçin Gerekli Evraklar Listesi

PASAPORT: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.

Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.
18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

BAŞVURU FORMU: Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. BAŞVURU FORMU İNDİR.

BİOMETRİK FOTOĞRAF: Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.
Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için iDATA ofislerinden destek alabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Almanya havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

DAVETİYE BELGELERİ:

 • Eğer gidiş amacınız bir aile/arkadaş ziyareti ise Almanya’dan adınıza gönderilen davetiye belgesinin aslını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.
 • Ticari amaçla ziyaret ediyorsanız, Almanya’daki firmadan adınıza gönderilmiş davetiyenin çıktısı yeterlidir.
 • Fuar ziyareti ise fuar katılım belgesi veya bileti sunmanız gerekmektedir.

KONAKLAMA BELGELERİ: Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Konaklama rezervasyonları otel, pansiyon veya Almanya’daki davet eden kişinin yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.

SEYAHAT REZERVASYONLARI: Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ ASLI: Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği mühürlü aslı ibraz edilmelidir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalıdır. (Ticari başvurularda gerek yoktur)

MESLEKİ BELGELER: 

 • Şirket sahipleri oda kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve varsa ek gelir belgelerini sunmalıdırlar.
 • Çalışanlar görev yazısı, gidiş dönüş tarihleri için izin yazısı, maaş bordrosu, sigorta hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi sunmalıdırlar.
 • Emekliler ise emekli olduklarını gösteren belge sunmaları yeterlidir.
 • Belirli bir maddi geliri olmayanlar ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.

BANKA HESAP HAREKETLERİ: Sürekli çalıştığınız güncel hesap hareketleri olan bankanızdan son 3(üç) ya ait hesap dökümü. Çalışanlar ve emekliler maaş aldıkları bankadan almaları zorunludur. Varsa ek olarak diğer banka hesap hareketlerini ekleyebilirler.

Randevu ve Bilgi Hattı