Aile Birleşimi

 1. İDATA
 2. /
 3. Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Alırken Hangi Evraklar Gereklidir?

Bu vize Almanya’da yaşayan eşinizin veya çocuğunuzun yanına kalıcı olarak gidebilmek veya Almanya’da yaşıyorsanız Türkiye’de yaşayan reşit olmayan çocuğunuzu yanınıza getirmek veya evlenme amaçlı Almanya Konsolosluğu’na yapılan oturma amaçlı vize başvurusudur. Bu vize için başvuruda bulunmak istiyorsanız gelir durumunuzun geçinmenize yetecek kadar iyi olması gerekmektedir. Gelir durumunuzun yeterli olup olmayacağını Almanya’da bulunan yabancılar şubesine giderek öğrenmeniz mümkündür.

Almanya Federal Cumhuriyeti yetkilileri her yıl Almanya aile vizesi için gerekli evrak listelerini güncellemektedir. Almanya Aile Birleşimi Vizesi başvurularında güncel evrak listesini eksiksiz ve istenilen şartlara uygun ibraz etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında orijinal evraklar tarafınıza geri verileceğinden evrakların fotokopileri ile birlikte başvuruda hazır bulunmanız gerekmektedir.

Almanca Dil Bilme Zorunluluğu

Almanya’ya yerleşmek istiyorsanız basit düzeyde dil bilme zorunluluğunu yerine getirmeniz gerekiyor. Goethe Enstitüsü sınavlarına girerek bu sınavı kazanıp A1 sertifikası almanız gerekmektedir. Almanca bilmiyor iseniz kurslara giderek öğrenmeli ve bu sınava girerek A1 seviyesinde belgeyi almalısınız. Dil bilmek Almanya’da kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişiler için zorunlu kılınmıştır ancak Almanya’da yaşayan çocuklarının yanına gidecek olanlar için dil bilme zorunluluğu yoktur.

Başvuru Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Başvuru esnasında belgelerinizin tam ve güncel olmasına dikkat edin.
 • Almanya’daki gelir durumunuzu şimdiki gelir durumunuz ile karşılaştırın ve kontrol edin. Almanya’daki harcamalarınızı karşılayabileceğinizden emin olun.
 • Evlilik yapacağınız kişi ile aranızda yaş farkı fazla ise sahte evlilik olarak algılanmaması için dilekçe yazın ve durumu bildirin.
 • Başvuru Formu: Almanya Aile Birleşimi Vizesi için doldurmanız gereken başvuru formunu bilgiler eksiksiz olacak şekilde Almanca dilinde doldurmalısınız. Bu formdan Almanya Temsilcilikleri tarafından iki adet talep edilmektedir. Almanya Aile Birleşimi başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler eksik veya hatalı olduğu takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Başvuru formlarındaki imzanın başvuru sahibi tarafından atılması gerekmektedir.
 • Pasaport: Almanya Aile Birleşimi Vizesi müracaatında bulunacak kişilerin pasaportlarının başvuru esnasında en az 2 sene geçerliliği olması gerekmektedir. Evlendikten sonra soyadı değişen vatandaşların mutlaka yeni soy isimleriyle pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir. Pasaportları bu kriterlere uymayan vatandaşlar gerekli evraklarla birlikte en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğünden pasaportlarını çıkarttırabilirler.
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf: Almanya Aile Birleşimi vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilen fotoğraflar en fazla 6 ay önce çektirilmiş olan güncel fotoğraflar olmalıdır. Fotoğraf çekildiği esnada kişinin yüzünü gözünü alnını kapatacak herhangi bir aksesuar veya örtü olmamalıdır. Fotoğraflar tam karşıdan çekilmeli kişi yan durmamalı veya başka bir yöne doğru bakmamalıdır. Bazı dini gerekçeler için Almanya Konsolosluğu istisna yapabilmekte olup, bu tip durumlarda da dâhil gözlerin önü kapalı olmamalıdır.
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B): Başvuruda bulunan kişinin evliliğini Türkiye Cumhuriyeti makamlarında gerçekleştirmesi durumunda, kişilere yetkili makamlarca Aile Cüzdanı verilir. Bu belge 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşmasına dayanarak verilir, fakat Almanya Federal Cumhuriyeti imzalanan bu anlaşmanın taraflarında olmadığından dolayı, bu anlaşmaya göre geçerliliği olan belgeyi tanımamaktadır. Evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamak ve Almanya Federal Cumhuriyeti yeklilerine bunu belgelemek için Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) almanız gerekmektedir. Evliliğiniz gerçekleştikten ve Türkiye Cumhuriyeti kayıtlarına geçtikten sonra bu belgeyi Nüfus Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Aldığınız belgede iki tarafında bilgilerinin eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi. Eğer soy ismi değişimi var ise, kimliğin yenilenmesi gerekmektedir.
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişilerin bu belgeyi ibraz ettikleri sırada tüm bilgilerin içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında:
  • Daha önce yapılmış evlilikler,
  • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar,
  • Anne ve baba hakkındaki kimlik bilgileri ve,
  • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu belgede yer alan bilgilerin eksik olması halinde konsolosluk evrakı kabul etmeyecek ve randevunuzu iptal edecektir.

Konsolosluk sonrasında bu evrakta bulunan bilgileri destekleyici başka belgeler isteyebilmektedir. Eğer başvuru sahibi bayan ise, önceki soy ismine ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de ibraz edilmelidir. Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği yer Nüfus Müdürlükleridir.

 • İkametgâh belgesi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başvuru sahibinin Türkiye’de ki ikametini ibraz edebilmesi amacı ile konsolosluğa yapacağı başvuru esnasında ikametgâh belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. İkametgâh belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan veya Nüfus Müdürlüğünden alınmaktadır.

Almanya’da Yaşayanlara Ait Evraklar:

a)Almanya’da Yaşayan Eşin İkametgâh Belgesi:

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yaşayan ve yanına gitmek amacı ile Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunulan eşin ikametgâh belgesi ibraz edilmelidir. Almanya’da yaşayan eşin yaşadığı eve ait kira kontratı veya ev sahibi ise evin tapu fotokopisi istenmektedir. Eğer kişi orada ailesinin yanında veya başka biri ile beraber yaşıyor ve evi beraber kullanıyorlarsa bunu belgeleyecek ek belgeler (Untermiete) istenmektedir. Almanya Federal Cumhuriyetinde oturmayı planladığınız evin büyüklüğü yetkililerin belirlediği standartlara uygun olmalıdır. Eğer çocuklarda varsa veya evde yaşayacak başka birileri bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

b)Almanya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri:

Almanya Federal Cumhuriyetinde yaşayan eş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise; kişinin vatandaşlığına ait kimlik ve pasaport fotokopisiyle birlikte Almanya’da ikamet etmesini sağlayan oturum kartının da fotokopisi başvuru dosyasına konulmalıdır. Eğer eş Alman Vatandaşı ise; kişiye ait Alman kimliği (Personalausweis) veya güncel pasaport (Reisepass) fotokopisi ibraz edilmelidir. Bununla birlikte kişi Almanya’da doğmuş ise Alman Doğum Belgesi (Geburtsurkunde) de ibraz edilmelidir. Eğer eş yabancı uyruklu ise; güncel pasaportun fotokopisi ve oradan aldığı oturma izni fotokopisi ibraz edilmelidir. Almanya’da ikamet eden eş hem Türkiye vatandaşı hem de Alman Vatandaşı ise;   Alman vatandaşı olanlara uygulanan prosedürler uygulanmakta olup Türk vatandaşlığına ait nüfus cüzdan fotokopisi de ibraz edilmelidir.

 • Maaş bordrosu: Almanya Federal Cumhuriyetinde yaşayan eşin aileyi finanse edebilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir. Bunu kanıtlayıcı belge olarak son 3 aya ait maaş bordrolarını sunmalıdır. Devlet yardımı veya işsizlik maaşı gibi geçim kaynakları kabul görmemektedir.
 • Sağlık Sigortası: Almanya Aile Birleşimi Vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.
 • Eşlerin önceki evliliklerine dair belgeler: Eğer eşler daha önceden bir evlilik gerçekleştirmişler ise; evliliklerinin bittiğine dair geçerli boşanma kararı ve gerekli durumlar için Almanya veya Tükiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı belgesi ibraz edilmelidir. Gerektiği durumlarda ölüm kayıt örnekleri ve tüm bu belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir.
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler: Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan eş yanında çocuğunu da götürecek ise, çocuğa ait kimlik bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği ve her iki yüzüde net olacak şekilde çekilmiş kimlik fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer çocuk Alman vatandaşı ise pasaport (Reisepass) veya kimlik (Kinderausweis/Personalausweis) fotokopisi, eğer çocuk 16 yaşından küçük ise dil yeterliliği aranmaz fakat çocuk 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği sertifikası ibraz edilmelidir. Eğer eşin önceki evliliğinden çocukları varsa velayet aile birleşimi başvurusu sahibine ait ise ve onları da yanında götürmek istiyorsa eski eşinin izni olmalıdır ve bu belge ibraz edilmelidir. Bu belgelere ek olarak farklı belgelerin ibraz edilmesi istenebilir.
 • Almanca Bilgisini Kanıtlayan Belge: Almanya Aile Birleşimi başvurusu yapacak kişilerin A1 seviye dil sertifikası alma zorunlulukları bulunmaktadır. Başvuru sırasında bu belgenin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belge yalnızca Almaya Konsolosluğunun kabul ettiği Goethe-Institut ve ÖSD kurslarının sınavlarına girerek alınmalıdır, aksi takdirde başka kurumlardan alınan sertifikalar konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmeyecektir. Bazı istisnai durumlarda dil yeterliliği belgesi ibraz etme zorunluluğu yoktur:
  • Almanca dil bilgisine sahip olduğunuz belirgin ise (başvuru esnasında Almancanızın Vize Bölümü’nde fark edilecek biçimde olması)
  • Almanya’da yaşayan eşinizin ve aynı zamanda reşit olmayan Alman vatandaşı çocuğunuzun yanına gideceğiniz takdirde, Alman vatandaşı çocuğun yanına yerleşmek için geçerli kurallar uygulanmakta olup, dil yeterliliği koşulu aranmamaktadır.
  • Almanya’da yaşayan eşiniz AB Mavi Kart sahibi ise.
  • Eşiniz İkamet Yasası’nın ilgili maddeleri uyarınca yüksek vasıflı eleman, bilim insanı, müteşebbis  olararak Almanya’da bulunuyorsa veya iltica hakkı, ilticacı statüsü  veya yerleşme iznine  (İltica hakkına sahip veya Almanya da uzun süreli yerleşme izni ile iltica statüsü) sahip olarak Almanya’da yaşıyorsa ve evlilik akdi eşiniz Almanya’ya yerleşmeden önce gerçekleştiyse.
  • Bedensel, zihinsel veya ruhsal bir hastalıktan/engelden dolayı basit düzeyde Almanca dil eğitimi alamayacak durumdaysanız. Engel olan durumların güncel bir doktor raporuyla belgelenmesi gerekmektedir. Okur-yazar olmamak veya ileri yaşta olmak, basit düzeyde Almanca eğitimine engel oluşturmamaktadır.
  • Almanya’da yaşayan eşiniz Andorra, Avustralya, Brazilya, El Salvador, Honduras, İsrail, Japonya, Kanada, Monako, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, San Marino veya ABD vatandaşı ise.

     Mağduriyet durumlarında özel uygulama:

 • Eşiniz Alman vatandaşı, çifte vatandaşveya Almanya’da Ortaklık Hukuku düzenlemelerine göre ikamet hakkına sahip Türk vatandaşı ise (Almanya`da resmi olarak çalışıyor veya kendi işini yapıyor ise) ve bir yıl boyunca Almanca eğitimi görüp, ciddi bir biçimde çaba sarf etmenizerağmen dil sertifikasını alamadığınız durumlarda (örn. tarihi belirtilmiş olan kurs katılım belgeleri, sınava girmiş olduğunuzu gösteren belgeler).
 • Esasen yukarıda belirtilmiş olan belgelerin başvuru esnasında ibraz edilmesi yeterlidir. Fakat gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin ve Almanca tercümelerin de istenebileceğini lütfen gözönünde bulundurunuz

Pasaport İadesi

Alman Konsolosluğunun, başvurunuz hakkında karar vermesinin ardından pasaportlar  iade edilmektedir. Vize başvurunuzu doğrudan dış temsilcilikte gerçekleştirdiğiniz takdirde, pasaportunuzu sadece söz konusu temsilcilikten teslim alabilirsiniz. Sizin gidip teslim alamayacağınız durumlarda, bir yakınınızı pasaportu sizin adınıza almak üzere yazılı olarak yetkilendirebilirsiniz. Bununla ilgili vekaletnameyi doldurarak, yetkilendirdiğiniz  kişiye, pasaport tesliminde ibraz etmesi için, vermeniz gerekmektedir.

Başvuru Şekline Göre Evrak Listesi

Aile Birleşimi Vizesi alarak Almanya’da yaşayan eşin yanına gitmek için başvuru esnasında bir takım belgeler istenmektedir. İstenen belgelerin ikişer adet fotokopileri de başvuru esnasında sunulmalıdır. Başvuru esnasında istenilebilecek belgeler:

 • Almanca olarak tam şekilde doldurulmuş 2 adet başvuru formu
 • İkamet Yasası’nın 54.maddesi gereğince doldurulan ek belge
 • İki adet biometrik vesikalık fotoğraf
 • Pasaport
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği
 • Tam Tekmil Nüfus Kayıt Örneği
 • Nüfus kayıt örneğinde yer alan düşünceler bölümünün tam olarak doldurulmuş olması
 • Eşler daha önce velilik gerçekleştirdi ise gerekçeli boşanma ilamı ve bununla ilgili resmi belgeler
 • Almanya’da yaşayan eşin ikametgâh adresi
 • Almanya’da ikamet eden eş Alman vatandaşı ise pasaport yada kimlik belgesi, eğer doğuştan Alman vatandaşı ise doğum belgesi istenmektedir. Almanya’da yaşayan eş yabancı uyruklu ise pasaport fotokopisi, oturma izni, fotokopisi ve A1 dil belgesi başvurularda gereklidir.
 • Almanya asgari dil bilgisi seviyesi A1 olarak belirlenmiştir. Bu kursta dil yeterliliği anlama, okuma, konuşma ve yazmadan oluşmaktadır.
 • Dil sertifikasının yetkili bir kurumdan alınması gereklidir ve Türkiye’de Goethe Enstitüsü bu alanda yetkilidir. Başvuru esnasında dil sertifikasının aslı sunulmalıdır.
 • Eğer herhangi bir sağlık sorunu veya dil öğrenmeyi engelleyecek bir sağlık nedeni varsa bunun yakın tarihli bir doktor raporu ile belgelenmesi gerekmektedir.
 • Okuryazar olamamak veya çok ileri yaşta olma durumu dil öğrenme konusunda engel teşkil etmemektedir.
 • Bir yıl boyunca Almanca eğitimi alınıp dil öğrenilemediyse bunu belgelendiren kursa katılım belgeleri ve sınavlara giriş belgeleri başvuru esnasında sunulmalıdır.
 • Kişinin durumunu ortaya çıkaran hallerin tam ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olup bunun yazılı bir şekilde başvuru esnasında vize bölümüne sunulması yeterli olacaktır.
 • Vize başvurularında tüm bu belgelerin tam ve eksiksiz şekilde sunulması gerekmektedir. Bazı durumlarda vize bölümü tarafından ek bilgiler de istenilebilmektedir.
 • Vize başvuru sürecinde yetkililer tarafından başvuru süreci ile ilgili bilgi verilemeyeceği anlayışla karşılanmalıdır.

Alman vatandaşı olan çocuğun yanına gidebilmek için bir takım belgelerin ibraz edilmesi zorunluluğu vardır. Belgelerin eksiksiz ve tam bir şekilde ayrıca ikişer adet fotokopileri ile vize bölümlerine başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında istenen belgeler:

 • 2 adet başvuru formu (Almanca doldurulmalıdır.)
 • Şahsen imzalanmış Oturum Kanunu 54.maddesine uygun pasaport
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Çocuğa ait olan uluslararası doğum kayıt örneği ve nüfus kayıt örneği
 • Önceden yapılan evlilikler boşanmalar ve bununla bağlantılı olaylar açıkça belirtilmelidir.
 • Çocuk Almanya’da doğduysa Alman doğum kayıt belgesi, Almanya’da doğmadıysa babanın kayıtlı olduğu ülkenden uluslararası nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • Çocuğun Alman kimliği veya pasaportu
 • Çocuğun güncel adresi
 • Almanya’da yaşayan ebeveyne ait olan kimlik veya pasaport, bunun dışında oturum izni belgesi de kabul edilmektedir.
 • Ebeveynlere ait uluslararası evlenme belgesi
 • Evlilik dışı dünyaya gelen çocuklarda babalığı tanıma senedi – Velayet Beyanı
 • Boşanan çiftlerde ise boşanma belgesi ve velayet kararı

Bu belgeler tamamlandıktan sonra Almanya’da yaşayan çocuğun yanına göç etmek için vize başvurusunda bulunulabilir. Belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu inceleme süresi Alman kurumlarının da dahil olmasıyla iki veya üç ay sürebilmektedir. İlk 3 ay tamamlanmadan vize başvuru süreci ile ilgili bilgi verilmemektedir.

Çocuklarınızı Almanya’ya getirmeniz için de bazı vize şartları aranmaktadır. Aranan ilk şart çocukların bekar ve 18 yaşını doldurmamış olmasıdır. Ayrıca çocuk kaç yaşında olursa olsun başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru esnasında 12 yaşın üzerinde olan her bireyden parmak izi alınmaktadır. Titizlikle çalışmanın yürütülmesinin en temel nedeni ebeveynlerden birinin çocuğunu Almanya’ya kaçırmasının engellenmesidir. Çocukları Almanya’ya getirmek için istenilen belgeler:

 • Almanca olarak tam ve eksiksiz bir biçimde doldurulan iki adet başvuru formu
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaport
 • İkamet Kanunu kapsamında yer alan ek belge
 • Çocuğa ait uluslararası doğum kayıt belgesi
 • Anne ve babaya ait olan nüfus kayıt belgesi
 • Boşanma kararının Almanca tercümesi, velayet belgesi ve çocuk Almanya’da kalacaksa buna dair noter onaylı rıza belgesi veya kurum tarafından verilen resmi karar
 • Türkiye’de kalan ebeveynin ikametgâhı
 • Almanya’da yaşayan anne veya babaya ait olan Alman pasaportu, kimlik veya oturma izni

İşlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına tüm belgeler eksiksiz bir şekilde iletilmelidir. Bu belgeler çocukların yurt dışına çıkması durumunca check list olarak kullanılabilmektedir. Belgelerin sunulmasının ardından işlem süreci başlamaktadır.

Eğer çocuk evlat edinildiyse ve Almanya’da yaşıyorsa bazı belgeler ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin iki adet fotokopisi de vize bölümüne sunulmalıdır. Başvuru esnasında şu belgeler ibraz edilmelidir:

 • Başvuru esnasında iki adet başvuru formu Almanca doldurulmalıdır.
 • Şahsen imzalanmış Oturum Kanununa uygun belge
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Çocuğa ait uluslararası doğum kayıt belgesi
 • Anne ve babanın nüfus kayıt örneği
 • Alman pasaportu ve kimliği
 • Almanya’da yaşayan evlat ve ebeveynlerin oturma izinleri
 • Evlat edinme kararı (resmi makamlar tarafından verilmiş)
 • Evlat edinme ile ilgili resmi kurumlarca verilen kararın Alman makamlar tarafından da tanınmış ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Tüm bu belgelerin ve şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulanlar

Başvurunuzu bölgenize bakmakla yükümlü olan Almanya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğundan yapabilirsiniz. Türkiye’de sadece Ankara Almanya Büyükelçiği, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu ve İzmir Almanya Başkonsolosluğu bu başvuruları kabul etmektedir Hangisinin yetki alanında olduğunuzu öğrenmek için Almanya Konsolosluğu adlı sayfamızı ziyaret ediniz.

Başvurunuzu Almanya’ya gitmek istediğiniz tarihten 3(üç) ay öncesinden yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Başvurunuz konsolosluğun yoğunluk durumuna göre ortalama 3(üç) ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Randevu ve Bilgi Hattı